|
Datos del producto:
|
| Modelo NO.: | JP-300G | Frecuencia: | 40 Khz / 28 Khz |
|---|---|---|---|
| Capacidad: | 99L | Tamaño del tanque: | 550*450*400m m |
| Recuento de transductor: | 30 Uds. | potencia ultrasónica: | 1500W |
| Potencia de calefacción: | 3000W | Configuración de hora: | 0~99 horas |
| Ajuste de temperatura: | 20 ~ 95 grados Celsius | Diámetro del filtro: | 5~10 MICRONES |
| Material del filtro: | Algodón de PP | Material del tanque: | SUS 304 |
| Espesor del tanque: | 2mm | Carga de cesta: | 250 kilos |
| Elevación de la bomba de agua: | 20 metros | ||
| Resaltar: | 100L ultrasonic glass bottle cleaner,industrial ultrasonic cleaning machine,large capacity ultrasonic cleaner |
||
| Model | JP-300G (Ultrasonic cleaning + heating + filter) |
| Ultrasonic Frequency | 40/28KHz; 68/80/132KHz can be customized |
| Tank Material | SUS 304; SUS316 can be customized |
| Inner Tank Dimension | 550*450*400mm |
| Tank Capacity | 99L |
| Transducer | 30pcs |
| Ultrasonic Power | 1500W (40%-100% adjustable) |
| Heating Power | 3000W |
| Time Setting | 0~99 hours |
| Temperature Setting | Room temperature ~ 95°C adjustable |
| Thickness of Tank | 2mm |
| Basket Load Bearing | 250KG |
| Water Inlet / Outlet | Yes |
| Filtration Cycle System | Yes |
| Filter Material | PP Cotton |
| Diameter of Filter | 5~10μm |
| Water Pump Lift Curve | 20 meter |
| Package Size | 950*1250*1050mm (wooden case) |
| Net Weight / Gross Weight | 160KG / 180KG |
| Warranty | 1 year warranty period, spare parts repaired free within 1 year, lifetime technical support |
| Certificates | CE, RoHS, FCC, REACH |
| Lead Time | 10 days |
| Model | Capacity (L) | Tank Size (mm) | Transducers (pcs) | Ultrasonic Power (W) | Heating Power (W) | Frequency (KHz) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JP-120G | 38 | 500×300×250 | 12 | 600 | 1500 | 28/40 |
| JP-180G | 53 | 500×350×300 | 18 | 900 | 1500 | 28/40 |
| JP-240G | 77 | 550×400×350 | 24 | 1200 | 3000 | 28/40 |
| JP-300G | 99 | 550×450×400 | 30 | 1500 | 3000 | 28/40 |
| JP-301G | 96 | 800×300×400 | 30 | 1500 | 3000 | 28/40 |
| JP-360G | 135 | 600×500×450 | 36 | 1800 | 4500 | 28/40 |
| JP-480G | 175 | 700×500×500 | 48 | 2400 | 6000 | 28/40 |
| JP-600G | 264 | 800×600×550 | 60 | 3000 | 6000 | 28/40 |
| JP-720G | 360 | 1000×600×600 | 72 | 3600 | 9000 | 28/40 |
| JP-1108G | 540 | 1000×900×600 | 108 | 5400 | 18000 | 28/40 |
| JP-1144G | 960 | 1200×1000×800 | 144 | 7200 | 27000 | 28/40 |
All sizes can be customized according to your requirements
Manufacturing industry cleaning typically requires substantial solvent to remove grease and dust from part surfaces. While solvents and detergents effectively clean, they increase water usage, raising cleaning costs and environmental impact. The circulation filtration system effectively reduces cleaning costs, minimizes wastewater discharge, and enables sustainable recycling of cleaning water.
Persona de Contacto: Miss. Anna
Teléfono: +86 13528763370